Blíží se silvestr a k němu neodmyslitelně patří také zábavní pyrotechnika, jako jsou ohňostroje, prskavky nebo petardy. Je však potřeba dávat velký pozor při manipulaci s nimi, protože při nesprávném zacházení vám hrozí vážné popáleniny a úrazy.
Podle statistik patří mezi nejčastější úrazy, způsobené nesprávným používáním pyrotechniky, popáleniny v oblasti hlavy, krku a rukou. Popáleniny jsou přitom jedním z nejbolestivějších zranění doprovázené dlouhou a komplikovanou léčbou s často trvalými následky.
Kvůli neodborné manipulaci a neopatrným zacházením s petardami musí lékaři často řešit také poranění končetin, amputace prstů nebo protržení ušních bubínků. Občas se pak setkávají také s úrazy očí, které mohou mít pro zraněného i trvalé následky.
Úrazy spojené se špatným zacházením s pyrotechnikou postihují nejčastěji muže. Je proto potřeba vždy myslet na možná rizika, a také vědět, jak v případě potřeby poskytnout zraněnému první pomoc. Méně závažné popáleniny stačí zchladit, k vážnějším poraněním už však musí být přivolána lékařská pomoc.
Základním pravidlem pro používání pyrotechniky je dbát na to, aby nebyla prošlá, aby byla zakoupená u ověřených prodejců a aby se lidé řídili přiloženým návodem k použití.
Na léčbu zranění způsobených pyrotechnikou vynaložila třetí největší zdravotní pojišťovna v ČR za posledních pět přelomových období roku přibližně 700 tisíc korun. Z toho jen přes půl milionu vynaložila na přelomu let 2018 a 2019, kdy se vážně zranilo 10 lidí. Myslete proto v prvé řadě vždy na svou bezpečnost.