Práce ve zdravotnictví je náročná jak z fyzického, tak psychického hlediska. Protože zaměstnanci mají za úkol pečovat o druhé, často nemocné osoby, vyskytují se zde rizikové faktory, které jsou velmi specifické. Pojďme se na ně dnes podívat.
Nejnebezpečnější oblast
Zdravotnictví patří vlivem nejrůznější kombinace faktorů k nejnebezpečnějším profesím. Tvoří dokonce 34 % celkové nehodovosti v pracovním prostředí. Možná se divíte, ale když se hlouběji zamyslíte, práce v této oblasti s sebou přináší rizika, která jinde jen tak nenajdeme.
Mezi rizikové faktory patří:
- vysoká psychická i fyzická zátěž
- uklouznutí nebo upadnutí
- práce s lékařskými nástroji – říznutí skalpelem, bodnutí jehlou
- práce s elektrickými zařízeními
- práce s ionizujícími zářeními – radiodiagnostika, rentgen, nukleární medicína
- práce s neionizujícími zářeními – lasery
- práce s chemickými látkami a biologickým odpadem
- biologičtí činitelé – viry, bakterie, plísně, endoparaziti, buněčné kultury
- ruční manipulace s pacienty – nadměrná zátěž pohybového ústrojí
A jak zajistit bezpečnost práce?
Pravidla BOZP se samozřejmě zdravotnictví nevyhnou a zaměstnavatel by na ně měl brát zvýšený důraz. Jeho povinnosti můžeme víceméně rozdělit na ty obecné, které známe i z jiných pracovišť, dále prevenci při práci s technickými zařízeními a přístroji a na závěr prevenci pracoviště. Poslední zmiňovaná prevence se týká zejména úklidu na pracovišti, dezinfekci, přítomnost prostředků pro poskytnutí první pomoci, označení nouzových východů a tak dále.
Přečtěte si také: Bezpečnost v domovech pro seniory.
Zaměřit se musí také na pravidelná školení BOZP a PO, který seznamují zaměstnance se všemi riziky a procesy, jak je minimalizovat.