Ztráta sluchu bohužel stále patří mezi nejčastěji vyskytované nemoci z povolání. Při práci vykonávané ve zvýšeném hluku je velmi důležité začít používat vysoce kvalitní chrániče sluchu. Dlouhodobé vystavení hluku, které se pohybuje nad určitou hladinou, totiž může vyvolat až trvalé poškození vašeho sluchu. Sluchové buňky se již nemohou samy znovu zregenerovat a nelze je nijak nahradit. Jde pak o poškození zcela nezvratné a nijak neléčitelné. Dlouhodobý pobyt v hlučném prostředí, ale i krátkodobé vystavení nadměrné intenzitě hluku je hodně nebezpečné. Už 5 minut práce bez pracovních pomůcek k ochraně sluchu při rizikové práci může způsobit snížení citlivosti sluchu nebo i její trvalé poškození.
Vliv hluku nepoškozuje pouze náš sluch
Nejde ale pouze o sluch. Hluk totiž nebezpečně působí přes mozková centra na naše žlázy s vnitřní sekrecí a současně i na centra pro řízení našich autonomních reakcí. Příliš vysoký hluk také zvyšuje krevní tlak, tepovou frekvenci a způsobuje velké poruchy v psychické oblasti i poruchy vegetativního systému. Největším nebezpečím pro poškození sluchu je práce v ocelárnách, slévárnách, dílnách, v dolech, v leteckém i automobilovém průmyslu, papírnách, stavebnictví a výrobnách stavebních hmot. Často ale ochranné pomůcky potřebují i pracovníci v zemědělství či lesnictví. Každé pracoviště může také zavést pravidelnou kontrolu hluku. Decibelová stupnice měří se v decibelech, dB. K postupnému poškozování sluchu dochází již při hladině hluku nad 80dB a jde i o délku pobytu v tomto prostředí.
Zátky a sluchátka, které chrání sluch
Pracovní pomůcky k ochraně sluchu jsou testovány tak, aby patřičně zajistily nutnou úroveň ochrany sluchu, kterou svou funkcí poskytují. Asi nejjednodušší jsou zátkové chrániče vkládané do zvukovodu. Mohou to být třeba ušní zátky s oblým předním koncem vyrobené z velmi měkké PU pěny. Jsou obdařeny minimálním a rovnoměrným tlakem vytvářeným na stěnu zvukovodu. Existují i zátky ze speciální PVC pěny, které mají tvarovou paměť, která umožňuje postupné a velmi dokonalé přilnutí na stěnu zvukovodu. Vždy jsou vyrobeny tak, aby nedráždily pokožku, a jsou také velmi dobře omyvatelné. Zvolit můžete i zátky hříbkového tvaru s vláknem. Další variantou je chránič sluchu v podobě špuntů do uší na tkaničky spojené bezpečnostním vláknem. K dispozici je také velké množství ochranných sluchátek.