Vysoké teploty na pracovišti, dusno a letní bouřky. Léto s sebou přináší mnohá specifická rizika, se kterými byste měli na pracovišti počítat. Vytvořte adekvátní opatření a řádně proškolte zaměstnance o jejich právech i povinnostech. Právě teplo a dusno má často vliv na fyzické i psychické zdraví zaměstnanců.
Letní měsíce znamenají především horko a žár slunce. Pokud nejste zrovna na dovolené a místo toho pracujete venku nebo zavření v kanceláři, pak pro vás asi tyto podmínky nebudou zrovna ideální. Kvůli vysokým teplotám navíc zaměstnancům hrozí nová rizika, která vznikají při práci v horku.
Dodržujte pitný režim
Prvním z nich je dehydratace. Práce v horkém prostředí totiž vyvolává nadměrné pocení. Pokud si k tomu připočtete nadměrnou aktivitu a pracovní shon, máte o dehydratované tělo postaráno. Dehydratace poté vede k dalších zdravotním problémům, například závratě, únava, extrémně nízký tlak, který může dokonce způsobit omdlení. Přiznejte se, kolikrát jste se dnes v práci napili.
Jako zaměstnavatel máte zase povinnost poskytovat zaměstnancům nápoje k dodržování pitného režimu. Musí zde být tedy k dispozici pitná voda či minerálka.
Přečtěte si také: Existují limity pro maximální teplotu na pracovišti?
Úpal nebo úžeh?
Mezi další rizika u některých pracovišť může být úpal a úžeh. U úpalu dochází k celkovému přehřátí těla, to se může stát i bez přímého slunečního světla. Úpal často dostanete v nevětrané místnosti, kde se kumuluje teplo. Úžeh je už mnohem vážnější, dochází u něj ke spálení pokožky hlavy, což může vést dokonce ke ztrátě vědomí či křečím.
Přečtěte si také: Jak je to s BOZP na farmářských trzích?
Vyčerpání
Teplo je pro organismus velmi vyčerpávající, a pokud je mu vystaveno po dlouhou dobu a nedostatečně se hydratujete. Může dojít k tepelnému vyčerpání. To se projevuje silným pocením, slabostí, závratěmi nebo nevolnostmi.