S příchodem chladných měsíců a chladného ročního období došlo k zahájení topné sezony. Možná jste se na toto období velice těšili, přece jenom praskající dřevo v krbu je tak uklidňující! Konec rok a začátek roku následujícího však nemají rádi hasiči, protože se v tomto období zvyšuje počet požárů – zejména požárů komínů. Důvodem vypuknutého neštěstí je především nedbalost občanů a nerespektování jejich povinnosti udržovat topidla a odtahovat spaliny z komína.
Jelikož se každým rokem zvyšuje počet požárů komínů, ke kterým dojde buď špatnou instalací topidla nebo špatným provozem topidla či nedostatečnou nebo zanedbanou údržbou komínů, nabízí se otázka, co v případě požáru komína dělat. Jisté riziko spadá na naprosto každou domácnost a škody při vypuknutí požáru – ty se mohou dostat do výše až několika desítek korun, ne-li až do milionů korun.
Přestaňte topit a volejte hasiče
Co tedy dělat, když začne hořet komín? Vůbec prvním krokem je to, že přestanete topit. Je velice důležité vybrat topeniště a odstranit z okolí komína veškerý hořlavý materiál. Souběžně ale volejte i linku 150 čili hasiče, případně vytáčejte číslo 112, kde vás na hasiče přepojí nebo je rovnou povolají za vás.
Komín nikdy nehaste vodou
Řada aktivnějších jedinců by mohla začít požár hasit vodou. Jenže to by se udělala obrovská chyba. Mohlo by dojít k popraskání komína nebo k jeho následovnému výbuchu. Daleko lepší možností je uhašení s pomocí písku.
Ať už jste se rozhodli hasit požár komínu čímkoli, rozhodně nikdy byste neměli lézt na střechu sami. Hašení střechy svépomocí přímo z ní je velice nebezpečné. Vyčkejte na hasiče, kteří budou jistě na místě coby dup. Ti jsou přece jenom proškolení a vědí, jak při požáru komínu postupovat či co použít, aby došlo k útlumu plamenů, jež se valí z vaší střechy.