Při práci v zemědělství je nutné dbát na pravidla BOZP a eliminovat tak možnost výskytu zdravotních rizik zaměstnanců. Nyní si uvedeme, jaká nejčastější rizika se v této práci vyskytují. Dozvíte se také, co musí zařízení pro chov splňovat.
Manipulace se zvířaty
Při péči o zvířata hrozí celá řada rizik. Mezi nejčastější patří riziko přitisknutí ke konstrukci, riziko pádu při jízdě na koni, kousnutí, kopnutí, povalení, bodnutí rohem skotu, klovnutí drůbeže a jiné napadení ze strany zvířete.
Pohyb v prostorách
Prostory určené pro chov hospodářských zvířat představují další zdravotní riziko. Může dojít k pádu do nezakrytého kanálu, k pádu na mokrém povrchu podlahy, nebo k pádu do jímky.
Údržba stájové techniky
Při údržbě techniky potřebné pro chov se vyhodnocují rizika uklouznutí, poranění o ostré hrany, riziko úrazu při opravě stroje za chodu, nebo při používání chemických prostředků při úklidu prostor.
Co musí splňovat zařízení pro chov zvířat
Aby byla dodržena bezpečnost a ochrana práce na pracovišti, je nutné dbát zákonných postupů. Vstup do prostoru pro chov zvířat musí být vybaven desinfekčními rohožemi. Rampy, chodby a podlahy musí být vždy volné a udržované. V případě mokrého provozu se musí jednat o omyvatelnou podlahu, která je dostatečně vyspádovaná.
V prostoru je nutné dodržovat vzdušnost a také dostatek světla. Vrata prostoru pro chov zvířat musí jít zajistit i v otevřené poloze, aby bylo možno místo větrat. Prostor musí splňovat podmínky pro bezpečnou práci a k dispozici vždy má být návod a dokumentace k zařízením, například na dojení nebo ke chladicímu zařízení.
Dále je potřeba dbát na bezpečný provoz transportních zařízení, kdy dochází k odklidu hnoje či přepravě krmných směsí. Vždy je nutné zajistit, aby byly venkovní výběhy a pastviny zabezpečeny tak, aby byl znemožněn únik zvířat.
Dodržovat zásady BOZP je zaměstnavatel povinen příslušnými zákony.