Jestliže patříte k manuálně pracujícím osobám a pracujete ve výrobních halách, různých provozovnách, například s elektřinou, anebo v prostředí, kde se nacházejí ostré předměty, nepodceňujte své zdraví a bezpečí očí. Buďte při práci vždy vybaveni speciálními ochrannými brýlemi. Ochranné brýle si můžete vybrat v podobě samostatných ochranných brýlí nebo také ochranných brýlí, které jsou zároveň přímo upevněny na ochranné helmě. Stačí si proto pouze zvolit ty, co vám budou při vaší práci nejvíce vyhovovat.
Jak můžeme své oči chránit
Do skupiny pracovních pomůcek na ochranu zraku a obličeje patří právě ochranné brýle. Nebezpečí, před kterými vás mají zvolené brýle chránit, musí být zejména uzpůsobeno jejich konstrukcí a tvarem. Mezi možná rizika patří chemické, mechanické, nebo tepelně mechanické nebezpečí, patří sem i chlad anebo záření. Můžeme zmínit mechanické vlivy, rentgenové, laserové, ultrafialové, ale i infračervené záření, nebo třeba ochranu proti oslnění, které je způsobeno odrazem od vodních ploch. Řadíme se také štíty na ochranu obličeje, různé kukly, svářečské kukly anebo štíty a svářečské brýle. Různé druhy ochranných brýlí lze využít při domácích aktivitách.
Brýle jsou nezbytné pro profesionály
V řadě různých profesí se nelze bez ochranných brýlí a štítů vůbec obejít. Potřebují je svářeči, kdy mají brýle měkkou plastovou lícnici s pevným štítem, které jsou vybaveny odklápěcím svářečským obdélníkovým zcela čirým zorníkem a dají se nosit i přes dioptrické brýle. Při záření vznikajícím zejména při svařování pak ochrání tmavá svářečská skla. V chemickém průmyslu je třeba se chránit před nebezpečím možného poškození očí žíravinami. Při broušení kovů jsou ochranné brýle zcela nezbytné. Dělníci, kteří zpracovávající dřevo na pile musí své oči chránit proti odletujícím třískám. Ochrana očí je vhodná při práci v lese, třeba chráničem s odklopnou drátěnou mřížkou, která má i plachetku na zátylku.