5Znáte materiál jménem Kevlar? Pro své vlastnosti se právě tento materiál skvěle hodí na výrobu různých pracovních oděvů a ochranných pomůcek v mnoha odvětvích. Kevlar je název používaný pro materiál z paraaramidového vlákna, který původně vznikl pro jiný účel. Byl náhradou za ocel pro výztuhy pneumatik.
Vyniká zejména svojí teplotní stabilitou a mimořádnou pevností. Proto se uplatňuje zejména v oblasti výroby různých typů pracovních oděvů a ochranných pracovních pomůcek. Kevlar s využívá na výrobu části brzd a podvozků, těsnění, izolace, dělají se z něj vesty chránící proti střelám, ale i boty proti nášlapným minám. Používá se na řemeny, ochranné přilby a další sportovní vybavení.
Mezi vlastnosti vlákna Kevlar patří citlivost na ultrafialové záření, vlhkost a salinitu. Kevlar je odolný vůči oděru, průřezu, teplu, žáru a organickým rozpouštědlům. Velmi dobrou vlastností je také jeho nevodivost, špatná zápalnost, vysoká pevnost a pružnost, ale i náročná barvitelnost. Většinou se totiž barví tento materiál již v rozpuštěné formě. Když se stočí, výsledné vlákno má pak opravdu vysokou pevnost v tahu, má také relativní hustotu a vůbec nekoroduje.
Na tkaný materiál se dá použít na kotvící lana a jiné aplikace používané pod vodou. Je třeba si dát pozor na ultrafialovou složku slunečního záření, která Kevlar degraduje a rozkládá. Proto je tento materiál málo používaný v outdoru bez další ochrany před slunečním světlem. Je velmi pevný a při stejné hmotnosti vykazuje až 5 x vyšší pevnost než ocel. Při kombinaci s vysokou teplotní odolností jde o velmi vyhledávaný materiál.
Proto jsou ochranné pomůcky a pracovní oděvy z Kevlaru důslednou ochranou v mnoha průmyslových odvětvích. Ať už jde o automobilový, kovozpracující a sklářský průmysl. Ochranné oděvy, různé rukávce a rukavice naprosto účinně ochrání proti pořezání anebo popálení. Například pracovní rukavice z Kevlaru ve srovnání s koženými mají až 5 x vyšší odolnost proti řezu a 2 x až 3 x větší odolnost než polyamidové či bavlněné rukavice. Přispívají ke snížení úrazovosti na pracovišti, nejvíce u snížení úrazů rukou a paží, kterých jsou až 53 % ze všech pracovních úrazů.